Dlouhodobé účinky proteinových doplňků

Bez ohledu na důvod, proč užíváte doplňky s obsahem bílkovin, může jejich konzumace dlouhodobě vést k nežádoucím účinkům – jak dobrým, tak špatným, v závislosti na množství, které užíváte. Užívání bílkovinných doplňků je vhodný způsob, jak splnit denní potřeby bílkovin. Znalost výhod a nevýhod bílkovinných doplňků vám pomůže rozhodnout, zda je užívání těchto doplňků po delší dobu správné.

Výhody s vysokým obsahem bílkovin

Někteří lidé berou proteinové doplňky, když sledují dietu s vysokým obsahem bílkovin, aby zhubla. Ačkoli jsou stravy s vysokým obsahem bílkovin často účinné při úbytku hmotnosti, některé studie dokumentují jisté vedlejší účinky z následujících diet s vysokým obsahem bílkovin v delším časovém období, například 12 měsíců. Jedna taková studie, publikovaná v roce 2008 v časopise American Journal of Clinical Nutrition, zjistila, že jedinci, kteří získali 34% svého kalorického příjmu z dietní bílkoviny, ztratili váhu, udrželi váhu po uplynutí jednoho roku a vykazovali zlepšení cholesterolu a Hladiny glukózy v krvi.

Výhody pro vývoj svalů

Použití doplňků bílkovin, které splňují vaše denní požadavky na bílkoviny, zvláště pokud jste sportovec a máte vyšší nároky na bílkoviny, může pomoci zvýšit svalovou hmotu a maximalizovat atletický výkon. Zatímco doporučený dietní příspěvek na bílkoviny pro dospělé je 0,36 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně, sportovci potřebují denně 0,64 až 0,91 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti, aby vyhověli požadavkům pravidelného sportovního tréninku, podle Mezinárodní společnosti Sportovní výživy.

Potenciální obavy z toxicity

Několik bezpečnostních obav vznikají při užívání proteinových doplňků, zvláště když je konzumují ve velkém množství v dlouhodobém horizontu. Požití příliš velkého množství bílkovin zanechává na vašich ledvinách zbytečné napětí. Revize publikovaná v roce 2006 v “Mezinárodním žurnálu sportovního výživy a metabolizmu cvičení” uvádí, že nadměrný příjem bílkovin – což znamená, že získáváte více než 35% denních kalorií z bílkovin – je nebezpečný a může způsobit nahromadění Metabolických vedlejších produktů v krvi, průjem, nevolnost a dokonce i smrt. Autoři této recenze doporučili, aby konzumovaly více než 1,14 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně.

Další nevýhody

Proteinové doplňky nejsou nezbytné k tomu, aby vyhovovaly vašim denním potřebám bílkovin, protože bílkoviny se nacházejí v množství zdravých potravin, jako jsou chudé maso, drůbež, mořské plody, vejce, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, sójové produkty, semena, ořechy a luštěniny. Proteinové doplňky jsou často dražší než potraviny bohaté na bílkoviny. Některé doplňky obsahují umělé sladidla, jako je například sukralosa, která může zvýšit vaši chuť k jídlu – a vaše riziko obezity a cukrovky typu 2, podle Harvard Health Publications. Některé doplňky s obsahem bílkovin mohou obsahovat i složky, které nejsou schváleny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv v USA.