Velké červené krvinky a normální b12

Červené krvinky jsou nejhojnějším typem krevních buněk. Přenášejí kyslík přes tělo z plic do tkání. Nízký počet červených krvinek se nazývá anémie. Existuje několik způsobů klasifikace anémie. Jedním ze způsobů je velikost jednotlivých červených krvinek. Makrocytická anémie se týká velkých červených krvinek, které jsou jen málo. Nízká hladina vitaminu B-12 je běžnou příčinou tohoto typu anémie, ale pokud je hladina vitamínu B-12 normální, existují další možné příčiny, které je třeba zvážit. Konzultujte s lékařem diagnostiku a léčbu makrocytické anémie.

Zjištění velkých červených krvinek a normálních hladin vitaminu B-12 poukazuje na několik možností. Alkoholismus může způsobit velké červené krvinky. Nízké hladiny folátu a některé léky, jako je methotrexát, používané k léčbě některých typů rakoviny nebo revmatických nebo imunitních stavů, interferují s metabolismem folátu a mohou způsobit stav. Folate, další vitamín B a vitamín B-12 se účastní jakýchkoli chemických reakcí, které jsou nezbytné k přípravě červených krvinek normální velikosti. Proto nízké hladiny obou těchto vitaminů B mohou vést k tvorbě velkých červených krvinek. Kromě toho nízké hladiny hormonů štítné žlázy, onemocnění jater, poruchy kostní dřeně a těhotenství jsou další příčinou velkých červených krvinek s normálními hladinami B-12.

Makrocytická anémie nemusí způsobovat zřetelné příznaky. Stav může způsobit slabost, únavu a bledou pokožku. Základní příčiny makrocytické anemie mohou způsobit další příznaky, jako je zvýšená tendence k krvácení u některých alkoholiků v důsledku poškození jater, která normálně produkuje bílkoviny, které pomáhají při srážení krve.

Krevní testy potvrzují diagnózu makrocytické anémie. Tyto studie měří koncentraci červených krvinek v krvi, jejich velikost, variabilitu, objem a další faktory. Stanovení příčiny anémie bere v úvahu anamnézu pacienta, včetně lékařských stavů a ​​léků, společenských zvyklostí, jako je užívání alkoholu, fyzikální vyšetření a další laboratorní nebo zobrazovací studie.

Léčba makrocytické anémie obvykle zahrnuje řešení základní příčiny. Pokud se zjistí, že nízká folát je příčinou makrocytické anémie, často následuje doplnění folátu. Alternativně, pokud jsou příčinou nízké hladiny hormonu štítné žlázy, podávají se hormony štítné žlázy. Pokud je člověk alkoholik, je lékařsky podezřelý alkohol a léčba nedostatků živin v pořádku.

Příčiny

Příznaky a symptomy

Diagnóza

Léčba