Je sójové mléko bezpečné pro chlapce k pití?

Sójové mléko je rostlinnou alternativou kravského mléka, kterou si mnoho lidí zvolí ze zdravotních důvodů. Sójové mléko obsahuje fytoestrogeny, rostlinnou formu estrogenu, která napodobuje účinek hormonálního estrogenu. Estrogen je primárně ženský hormon, přestože muži i ženy produkují estrogen. Skutečnost, že sójové mléko obsahuje estrogeny, způsobuje, že někteří lidé se obávají, zda sójové mléko je pro chlapce bezpečné.

Obavy z plodnosti

Hlavním problémem kolem sójového mléka a chlapců je strach, že fytoestrogeny v sóji budou interferovat s mužskými hormony, což povede k zpožděnému nebo oslabenému sexuálnímu vývoji, které může ohrozit plodnost. Sójové mléko může interagovat s přírodními hladinami estrogenu chlapce, tvrdí dr. ​​Walter C. Willett z Harvard School of Public Health, ale neexistují žádné důkazy o tom, že plodnost je narušena. Dr. Willett věří, že sójové mléko je bezpečné pro chlapce i pro dívky, aby se napili.

Výhody zdraví

Chlapci a muži, kteří pijí sójové mléko, mohou užívat některé budoucí přínosy pro zdraví, včetně sníženého rizika rakoviny prsu – již vzácného výskytu u mužů – a rakoviny prostaty. Nástroj pro léčbu rakoviny zodpovědné lékaře pro lékaře vysvětluje, že stejné fytoestrogeny, u kterých se někteří lidé obávají, že negativně ovlivní hormony chlapce, mohou ve skutečnosti vést k nižší incidenci rakoviny prostaty a delší míře přežití.

Nutriční hodnota

Nutričně řečeno, sójové mléko poskytuje mnoho stejných živin jako kravské mléko, ale v různých dávkách. Sójové mléko obsahuje tuky, bílkoviny a vápník stejně jako kravské mléko, a také vlákno a železo, které kravské mléko neobsahuje. I když sójové mléko může být výživným nápojem pro chlapce, rozdílné nutriční hodnoty nemusí být vhodné pro rostoucí batolesti, které potřebují pro normální vývoj dostatečné množství kalorií a tuků. Osm uncí sójového mléka obsahuje 100 kalorií versus 146 v plnotučném mléce a méně tuku než celé mléko nebo 2% mléka.

Úvahy

Formula na bázi sóji může být bezpečnou a vhodnou alternativou k mléčnému přípravku nebo mateřskému mléku pro kojence, které trpí nesnášenlivostí laktózy nebo jinými zažívacími potížemi. Oboznámte se se svým lékařem před tím, než změníte svého chlapce na vzorek sóji.