Jak učit děti organizační schopnosti

Výuka vašeho dítěte organizační schopnosti, které jsou nezbytné pro celoživotní úspěch a produktivitu, je nesmírně cenné. Organizace je základní dovedností dětí ve školním věku, které musí splňovat rostoucí požadavky na vzdělávání. Dítě se solidními organizačními dovednostmi může řídit své každodenní odpovědnosti a má schopnost plánovat dopředu. Rodiče musí spolupracovat se svým dítětem a vyvíjet individuální denní plán. Kontrolní seznamy a kalendáře jsou další užitečné nástroje, které mohou děti implementovat, aby zvýšily úroveň organizace.

Motivujte své dítě, aby se naučil organizační schopnosti tím, že vysvětlí výhody. Děti, které jsou organizované, tráví méně času na domácí úkoly a zažívají méně frustrace. Zapojte své dítě do rozvoje organizačních strategií, které podporují pocit vlastnictví a osobní odpovědnost. Vyhýbejte se organizaci vašeho dítěte jako trestu udržením pozitivního výhledu.

Vypracujte denní plán, který umožní vašemu dítěti efektivně spravovat svůj čas. Každý den přiřaďte určitý čas pro domácí úkoly a studium. Národní certifikovaný školní psycholog Peg Dawson, Ed.D., doporučuje, aby některé děti mohly dokončit své domácí úkoly, jakmile dorazí domů, když jsou v “školním režimu”, zatímco ostatní mohou potřebovat čas na odpočinek. Kromě domácích úkolů by měl program vašeho dítěte uvést také mimoškolní aktivity, dobu hraní, domácí úkoly, jídlo a spánek. Zobrazte plán dítěte na plakátu v její ložnici nebo na centrálním místě v domě.

Učte své dítě, jak vytvořit denní kontrolní seznam pomocí plánovače nebo notebooku pro seznámení s úkolem domácích úkolů a dalšími každodenními úkoly. Povzbuďte dítě, aby každé úkoly zkontroloval, jakmile ho dokončí.

Rozdělit velké úkoly na malé zvládnutelné úkoly. Pokud je vašemu dítěti přiděleno hlášení o knihách, povzbuďte ji, aby plánovala předem. Nechte své dítě zvolit si knihu, dát si čas na čtení každý den, dělat si poznámky a začít psát zprávu dřív, než je splatná. Nezapomeňte přidat každý úkol do denního kontrolního seznamu dítěte.

Sledujte plánované aktivity vašeho dítěte na nástěnném kalendáři. Zahrnujte nadcházející školní testy a termíny přiřazení. Děti využívají vizuální připomínky. Vaše dítě může počítat, kolik dní zbývá do každé události.

Připravte své dítě na další den přezkoumáním plánu aktivit. Například, pokud má vaše dítě třídu tělocvičny, nechte si jej vybavit vhodnou výbavou a tenisky. Na konci noci se ujistěte, že všechny domácí úkoly jsou dokončeny a jsou zabaleny v knižním sáčku vašeho dítěte. Plánování vpřed pomůže snížit stres a zmatenost během ranní rutiny.

Pokračujte v povzbuzení organizačních dovedností vašeho dítěte a sledujte jeho pokrok. Podle Richarda Gallaghera, Ph.D. a zaměstnance dětského studijního střediska NYU je třeba, aby dovednosti dítěte byly “učil, cvičil a posílil, aby se stal součástí rutiny”. Poskytněte posílení organizačních dovedností vašeho dítěte Prostřednictvím získaných činností, odměn a chvály.