Je bezpečné vypít liptonový zelený čaj po datu vypršení platnosti?

O čaji není známo, že způsobuje onemocnění přenášené potravinami. Ve skutečnosti, pití čaje nevyvolalo žádné infekční ohniska ve Spojených státech, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Nicméně, Lipton Green Tea má datum “nejlepší, pokud se používá”, vytištěné na štítku, a výrobce čaje vám navrhne, abyste jej před uvedeným kalendářním datem vypili na nejlepší šálek čaje.

Zelený čaj Lipton “Nejlepší pokud je používán”

S výjimkou kojenecké výživy není nutné, aby potraviny a nápoje, jako je například Lipton Green Tea, obsahovaly na etiketě datum vypršení platnosti, prodané nebo nejlépe použitelné. Tyto data se zabývají možnou ztrátou kvality, nikoliv spoilagem. Datum “nejlepšího, pokud je používáno” na krabičce Lipton Green Tea je uvedeno v souladu s webovou stránkou společnosti Lipton. Pro jasnost je datum exspirace na potravinách, které je také známo jako datum prodeje. Určeno pro majitele obchodů a označuje, kdy by se potraviny měly dostat z police. Neměli byste nakupovat potraviny v době prodlení nebo podle data exspirace, podle ministerstva zemědělství Spojených států. Ve většině případů je bezpečné konzumovat potraviny po datu “nejlepší, pokud je používáno”, podle USDA. Pokud však váš zelený čaj páchne nebo chutná, možná budete chtít ho odhodit.

Bezpečnost zeleného čaje

Pokud jde o bezpečnost, ve většině případů by měl být zelený čaj Lipton pít po uplynutí doby použitelnosti. Čaj není hlavním zdrojem bakterií, ale může podle některých zpráv o bezpečnosti potravin obsahovat určité kmeny, jako jsou koliformní bakterie, Klebsiella, Enterobacter nebo E. coli, které mohou být příliš velké, pokud jsou skladovány příliš dlouho. I když nebyly známy ohniska nemoci z pití zeleného čaje, chcete se ujistit, že váš čaj není spotřebován příliš daleko za datum “nejlepší, pokud používá”. Také, aby byla zajištěna bezpečnost, zelený čaj by měl být vařený na správnou teplotu – 195 stupňů Fahrenheita po dobu tří až pěti minut – zabít všechny bakterie. A pokud používáte svůj zelený čaj na výrobu ledového čaje, udržujte ho v čisté urně a nechte ho ochladit.

Proč chcete vypít svůj zelený čaj před datem vypršení platnosti

Spotřeba zeleného čaje Lipton po uplynutí doby použitelnosti může být spíše potenciálem nebo kvalitou, než je bezpečnost. Zelený čaj je bohatý na fytochemické přípravky, které nabízejí zdravotní výhody, jako je zlepšení zdraví srdce a snížené riziko některých typů rakoviny. Při skladování ve skříni se počet těchto fytochemikálií v čaji snižuje. Epigallocatechin galát, který je nejhojnějším fytochemikálem nacházejícím se v zeleném čaji, se podle Tufts University snižuje o 28 procent během šesti měsíců uložených ve vašem domě. Ostatní se snižují až o 50 procent.

Zdravé přínosy a obavy o zelené čaje

Můžete si vychutnat chuť zeleného čaje, ale pití čerstvého poháru nabízí řadu zdravotních přínosů. Pro vaše srdce může zelený čaj pomáhat snižovat hladinu cholesterolu a snižovat tvorbu plaku na stěnách tepny. Pokud jde o rakovinu, čaj může snížit riziko vzniku rakoviny močového měchýře, pankreatu nebo kůže. Může to také pomoci při kontrole hladiny cukru v krvi a ukázalo se, že pomáhá těm, kteří trpí diabetem typu 2, řídit jejich onemocnění, podle University of Maryland Medical Center. Zelený čaj je však zdrojem kofeinu a může ovlivnit váš spánek nebo způsobit Pocit nervozity nebo úzkosti. Pokud máte v anamnéze úzkost, onemocnění ledvin, problémy s játry nebo žaludeční vředy, měli byste se poradit se svým lékařem, než si koupíte krabici Lipton Green Tea.