Je zvedání závaží dobré pro děti?

Vyučování dítěte k bezpečnému a správnému zvedání závaží mu může spustit cestu na zdravé návyky. Zvedání závaží nebo silový trénink zahrnuje časté opakování s mírným množstvím hmotnosti, stejně jako odpor a izometrické cvičení. Zlepšení svalové síly a vytrvalosti vašeho dítěte může pomoci fyzické i emocionální pohodě.

Výhody zvedání těla pro děti

Pokud je vaše dítě zapojeno do sportu, silový trénink může pomoci zvýšit vytrvalost, chránit svaly a klouby před zraněním a zlepšit její výkon. Dokonce i když vaše dítě není zapojeno do sportu, vzpírání může pomoci mít silné kosti, zdravý krevní tlak a hladinu cholesterolu, vyšší metabolismus a lepší sebevědomí.

Rozdíl mezi kulturistikou a silovým tréninkem

Silový trénink je pro dítě zdravý. Kulturistika a posilování síly, které se zaměřují na konkurenci, mohou být nebezpečné. Intenzita kulturistiky a posilování síly může napnout dětské svaly, šlachy a růstové talíře, kde se chrupavka nepřemění na kost. Tyto činnosti jsou ještě nebezpečnější, když dítě nepoužívá správnou techniku ​​při pokusu o zvedání těžší váhy. Pokud vaše dítě začne rutinní silový trénink, vysvětlete rozdíl mezi jeho novou činností a kulturistikou. Zdůrazněte aspekt bezpečnosti a cíl zlepšit vlastní svalovou sílu, spíše než bít jiné vzpěry. Zajistěte dohled, aby vaše dítě dodržovalo pokyny.

Kdy je dítě dostatečně staré pro zvedání těla?

Zvedání závaží je pro děti bezpečné, pokud jsou dostatečně zralé, aby dodržovaly pokyny a používaly správnou techniku. Kolem osmi let může mnoho dětí pochopit koncept silového tréninku a pracovat s ním v jejich aktivním životním stylu. Před zahájením silového programu se obraťte na svého lékaře, zejména pokud má vaše dítě známý nebo předpokládaný zdravotní problém, jako je vysoký krevní tlak nebo srdeční onemocnění.

Správná manipulace s hmotou

Abyste se vyvarovali zranění, ujistěte se, že vaše dítě zná správnou techniku ​​vzpírání. Můžete si najmout trenéra nebo osobní trenéra, který se specializuje na silový trénink pro děti. Trénink může vytvořit program přizpůsobený věku, velikosti, dovednostem a zájmům vašeho dítěte ve sportu, který je také bezpečný a účinný. Zatímco dítě zvedá závaží, měla by být vždy pod dohledem dospělého. Dávejte pozor, aby se ujistila, že správně zvedá váhu, používá správné množství váhy a zahrnuje zahřátí a ochlazování ve svém programu.

Hmotnost

Hmotnost dítěte závisí na jeho velikosti a síle. Zvedání příliš velké hmotnosti není pro děti bezpečné, protože může způsobit zranění. Pomozte dítěti vybrat si váhu, kterou dokáže zvednout správnou technikou alespoň osm až pětkrát. Pokud to není možné, váha je příliš těžká. Někdy je pro dítě vhodnější cvičení bez odporu. Když se naučil správný způsob, jak cvičit, pak může přidat volné závaží nebo odporové pásy. Jak stárne a silnější, může zvedat větší váhu. Zeptejte se profesionála, jakou váhu má vaše dítě zvedat.