Léky k zastavení svědění kůže

Kožní svědění, známá také jako pruritus, je běžná onemocnění, která může být spojena s mnoha nemocemi a stavy. Většina lidí se do jisté míry zažila svědění, ať už kvůli komárům, úlekům, onemocněním jater nebo ledvin nebo dokonce rakovině. Naštěstí nesčetné léky mohou pomoci zmírnit tento nepříjemný příznak. Výběr toho, jaký lék se obvykle používá, závisí na faktorech, jako je příčina, trvání a závažnost příznaků, stejně jako jakákoli předchozí léčba.

Topické antihistaminie a protizánětlivé látky

Topické přípravky – jako jsou pleťové vody, spreje a masti – jsou první volbou pro menší svědění kůže. Lokální difenhydramin (Banophen, Benadryl Anti-Stitch, Dermamine) je antihistaminikum, který působí blokováním histaminu, chemické látky uvolněné do kůže, které vyvolávají svědění. Steroidní krémy a masti, jako je hydrokortizon (Cortaid, Westcort) Účinná možnost svědění způsobené kopřivkou nebo dermatitidou, ale je méně účinná pro kousnutí hmyzem. Hydrokortison je dostupný přes pult jako 0,5 nebo 1,0 procentní formulace. Vyšší koncentrace a další silnější steroidní krémy vyžadují předpis. Topické steroidy by neměly být užívány déle než 7 dní, ledaže vám to lékař nepomine.

Ostatní místní činitelé

Léčivé přípravky, které obsahují chladiva, jako je kafr nebo mentol (Sarna Original lotion, Eucerin Skin Calming lotion) nebo pramoxin (Sarna Sensitive), mohou být užitečné při svědění, které souvisejí s ekzémem, spálením sluncem, hmyzem. Pramoxin je nervový blokující prostředek. Další topické prostředky obsahující benzokain nebo podobné topické anestetikum (Americaine, Solarcaine) působí dočasným znecitliváním pokožky, aby podpořily úlevu. Topický kapsaicin (Capzasin, Zostrix) může být užitečný při chronickém lokálním svědění. Kapsaicin může způsobit pocit pálení při prvním podání, což je vedlejší účinek, který se po několika dnech obvykle rozptýlí. Většina topických činidel poskytuje rychlou úlevu a jsou k dispozici v široké škále formulací.

Perorální antihistaminika

Pro přísnější svědění nebo rozšířené svědění jsou perorální antihistaminiky silnější možností. Antihistaminika je zařazena do kategorie první nebo druhé generace. Antihistaminika první generace, jako je difenhydramin (Benadryl, Diphenhist) a hydroxyzin (Atarax, Vistaril) způsobují více ospalosti než jejich druhé generace protějšky, včetně fexofenadinu (Allegra), loratadinu (Alavert, Claritin) a cetirizinu (Zyrtec). Všechny antihistaminiky mohou způsobit určitý stupeň uklidnění, což může být užitečným vedlejším účinkem, pokud je antihistaminikum užíván před spaním a podporuje pohodlnější spánek. Většina antihistaminik je pro běžné populace bezpečná, avšak je důležité poradit se s lékařem dříve, než začnete užívat Tento typ léku, zvláště pokud jste těhotná nebo kojení, máte zvětšenou prostatu nebo glaukom.

Orální steroidy a imunosupresiva

Další silnou možností je perorální steroid, jako je prednison. Steroidy uklidňují zánět spojený se svěděním a jsou velmi účinné při úlech a alergických reakcích. K dosažení nejlepších výsledků se často doporučuje krátký cyklus steroidů, například 1 až 2 týdny. Nežádoucí účinky způsobené užíváním orálních steroidů mohou být obtěžující. Retence tekutin, nespavost a rozrušení zažívacího traktu jsou některými vedlejšími účinky spojenými s dokonce i krátkodobým užíváním. Dlouhodobé užívání může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi a ztrátu kostní hmoty. Svědění spojená s těžkými, chronickými kožními stavy, jako je psoriáza nebo atopická dermatitida, může být u léků s imunosupresivním prostředkem ulehčena, jestliže jiné léčby byly neúčinné. Příklady zahrnují cyklosporin (Neoral) a metotrexát (Rasuvo). Protože tyto výkonné léky potlačují imunitní systém – což má za následek zánět kůže – riziko vývoje infekcí se zvyšuje i při léčbě.

Antidepresiva a neuroleptika

Některé antidepresiva mohou být prospěšné při zmírnění svrbení, ale obvykle jsou možnosti druhého nebo třetího výběru, pokud svědění nereaguje na jiné léky. Sertralin (Zoloft) a fluoxetin (Prozac) primárně pracují na neurotransmiteru nazývaném serotonin, o kterém se předpokládá, že hraje roli ve vnímání svrbení. Tricyklické antidepresiva, jako je doxepin (Silenor), mají také vliv na histamin a mohou podporovat spánek a zmírnit úzkost. Antidepresiva jsou vhodnou volbou, jestliže je závažné svědění doprovázeno úzkostí, vyhýbáním se aktivitám a ztrátě spánku. Léky známé jako neuroleptika, jako je gabapentin (Neurontin) a pregabalin (Lyrica), mohou také pomoci při potlačení svědění, selhat. Přesný mechanismus, kterým tyto léky ovlivňují svědění, zůstává nejasný, ale vědci předpokládají, že narušují svědění v mozku a míchu.

Onemocnění jater může způsobit vážné svědění skrze nahromadění žlučové kyseliny. Cholestyramin (Prevalite) vylučuje tento nárůst vazbou na žlučové kyseliny ve střevě, které pak procházejí v stolici. Léky známé jako opioidní agonisté a antagonisté mohou pomoci zmírnit svědění způsobené onemocněním jater a ledvin, atopickou dermatitidou a popáleninami. Příklady těchto léků zahrnují naltrexon (Revia) a butorfanol. Použití těchto léků k léčbě chronické, těžké svědění je omezeno vedlejšími účinky.

Jiné léky

Okamžitě se poraďte se svým lékařem, pokud je prodloužená svědění nebo se zhoršuje nebo se nezlepšuje pomocí topických nebo bezkonkurenčních léčebných postupů – zejména v případě, že jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako je horečka nebo otoky nebo zarudnutí postižené oblasti. Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud pocítíte náhlé svědění s dýchavičností nebo otoky obličeje, rtů nebo jazyka. Pokud je svědění způsobeno jiným stavem, jako je onemocnění jater nebo rakovina, je důležité, aby byl následován lékařem, aby diskutovali o možnostech léčby.

Upozornění a bezpečnostní opatření