Nízký draslík a nevolnost

Draslík je jedním z minerálů, které vaše tělo požaduje pro výkon každodenních funkcí, podle Linus Pauling Institute na Oregonské státní univerzitě. Minerál je nejhojnější v buňkách vašeho těla. Bez tohoto minerálu se můžete začít projevovat příznaky, jako je nevolnost.

Doporučený příjem

Denní doporučený příjem draslíku pro dospělé ve věku od 14 do 50 let činí 4700 miligramů denně, podle institutu Linus Pauling Institute. Kojené matky vyžadují mírně vyšší příjem – odhaduje se na 5 100 mg denně. Děti ve věku 9 až 13 let vyžadují 4,500 mg denně. Ti ve věku od 4 do 8 let by měli konzumovat 3 800 mg denně. Konzumace tohoto množství draslíku umožňuje tělu udržovat normální krevní tlak a snižovat citlivost na sodík. Pokud je hladina draslíku nižší než 3,5 miliekvivalentů na litr, hladina draslíku je příliš nízká, podle Penn State Milton S. Hershey Medical Center College of Medicine.

Příčiny

Řada faktorů může přispět k nízké hladině draslíku. Zvracení nebo užívání diuretik nebo projímadel může vést k ztrátě draslíku, podle Institutu Linus Pauling. Nedostatek draslíku ve vaší stravě také může být na vině. Nemoci ledvin ovlivňují schopnost vašeho těla využívat draslík v buňce. Pokud se u Vás objeví příznaky nevolnosti spojené se ztrátou draslíku, může lékař doporučit krevní test na vyhodnocení hladin draslíku.

Účinky

Draslík pomáhá řídit funkci nervových a svalových buněk, podle MayoClinic.com. Pokud jsou hladiny draslíku v těle příliš nízké, vaše svaly se mohou začít křepat. Může to mít za následek nevolnost a břišní potíže. Výsledkem může být zácpa nebo zvracení, ale tyto účinky mohou vést ke ztrátě draslíku. To může být předchůdcem jiných škodlivých příznaků, včetně abnormálních srdečních rytmů, svalové slabosti a intenzivní únavy, tvrdí MedlinePlus.

Léčba

Pokud je vaše nízká hladina draslíku spojena s dočasným onemocněním, jako je průjem nebo zvracení, může podle Institutu Linusa Paulinga zvýšit příjem potravy bohaté na draslík. Příklady jídel s vysokým obsahem draslíku zahrnují banány, pečené brambory s kůží, švestkovou šťávu, sušené švestky a pomerančový džus. Pokud jsou vaše hladiny draslíku spojeny s vážnějším stavem, jako je selhání ledvin, lékař může předepsat doplňky draslíku. Pokud vaše nevolnost způsobila zvracení, může vám lékař dát lék na snížení zvracení, aby nedošlo k další ztrátě draslíku.

Varování

Potravinové doplňky mohou způsobit gastrointestinální potíže, jak uvádí Linus Pauling Institute. Chcete-li snížit toto riziko, měli byste užívat doplňky stravy s jídlem. Vzhledem k tomu, že doplňky draslíku byly spojeny s střevními vředy, požádejte svého lékaře o mikroenkapsulovanou formu, protože enterické potahované kaple byly spojeny se zvýšeným rizikem vzniku vředů.