Slabost nohy po cvičení

Pravidelná fyzická aktivita je zásadní, pokud jde o udržování a budování svalové hmoty a hustoty kostí. Navzdory mnoha výhodám se cvičení souvisí také s vývojem některých vedlejších účinků, jako je slabost nohou. Ve většině případů mohou cvičenci předcházet nebo zvládat slabost nohou tím, že provedou změny v rutině před nebo po cvičení. Nezapomeňte se seznámit s příčinami slabosti nohou po cvičení, abyste zajistili optimální výsledky léčby.

Nízké glykogenové obchody

Glykogen je typ glukózy, který je uložen v játrech a svalech a používá se jako palivo při cvičení. Stejně jako u jiných forem tělního paliva, zásoby glykogenu se během fyzické aktivity mohou vyčerpat – zejména pokud trvá déle než 60 minut nebo je prováděno s vysokou intenzitou. Snižuje se pokles glykogenu, cvičiči mohou mít slabost v nohách a jiných svalových skupinách. Jednání malé občerstvení obsahující zdravé sacharidy před cvičením nebo konzumace látek na bázi glukózy během rozšířené nebo intenzivní fyzické aktivity může být účinným způsobem, jak zabránit vyčerpání glykogenu.

Ztráta vody

Dehydratace je také spojena se slabostí nohou po cvičení, uvádí americká vysoká škola sportovní medicíny. Ve skutečnosti jsou svaly složeny z téměř 80 procent vody, takže by nemělo být překvapením, že nízké zásoby tekutin mohou vést k vážným poruchám. Vzhledem k tomu, že dochází k dehydrataci, pracovní svaly mají potíže se smýšlením ve svém obvyklém vzoru, což má za následek slabost nohou, křeče a necitlivost nebo brnění. Než začnete cvičit, pijte nejméně 8 uncí vody a vyměňte každou libru hmotnosti, kterou jste ztratili během aktivity, za dalších 8 uncí, doporučuje americká rada pro cvičení. Navíc spotřebujte v průběhu dne nejméně polovinu tělesné hmotnosti v tekutých uncích, abyste splnili minimální požadavky na výživu.

Syndrom nadměrného výcviku

Syndrom nadměrného výcviku se vyskytuje v důsledku nadměrné fyzické aktivity a omezeného času zotavení a může způsobit slabost nohou u jedinců, kteří se nadměrně spoléhají na tuto svalovou skupinu, včetně cyklistů a běžců. Podle Rice University může být nadměrný trénink způsoben poklesem testosteronu, zvýšením svalového rozkladu a změnami funkce imunitního systému. Ve většině případů je odpočinek nejlepším způsobem léčby jedinců, kteří trpí syndromem nadměrného tréninku. V závislosti na závažnosti syndromu nadměrného tréninku mohou cvičenci potřebovat několik dní nebo několik týdnů, aby znovu získali sílu nohy a vrátili se k předchozím úrovním výkonu.

Elektrolytová deplece

Spolu s tekutinou hrají důležitou roli při svalové kontrakci elektrolyty – například sodík a draslík. Když jsou zásoby elektrolytů nízké, mohou se cvičiči dostat do slabosti nohou a dalších svalových skupin. Zatímco většina cvičenců dostává všechny elektrolyty, které potřebují s vyváženou stravou, jednotlivci, kteří se účastní rozsáhlých nebo intenzivních záchvatů činnosti, mohou potřebovat doplnit zásoby těl. Zvažte použití nápojů na náhradu elektrolytů, jako je Gatorade nebo Powerade, pokud cvičíte více než 60 minut, žijete ve velmi teplém podnebí nebo pravidelně provádějte vysokou intenzitu.