Závratě a nedostatku draslíku

Draslík je zásadní minerální a elektrolyt důležitý pro správné fungování těla. Všechny buňky, tkáně a orgány vyžadují draslík. Jako elektrolyt má draslík schopnost disociovat a vytvářet ionty, které vedou elektřinu. Koncentrace draslíku uvnitř i vně buněk jsou pevně řízeny mechanismy v těle. Nedostatek draslíku nebo hypokalemie může vyplynout z různých podmínek. Existují značné příznaky nízké hladiny draslíku bez ohledu na základní příčinu.

Funkce

Draslík hraje v těle mnoho důležitých rolí, a to jak elektrolytu, tak minerálu. Jako elektrolyt je draslík zodpovědný za přenášení nervových impulzů do buněk a vedení elektřiny. Draslík se podílí na funkci nervů, kontrakci hladkých svalů, normálním trávení a funkci srdce a regulaci krevního tlaku. Draslík úzce spolupracuje s sodíkem, aby udržoval tekutinovou rovnováhu těla. Draslík kontroluje rovnováhu pH, správný růst a vývoj, metabolismus uhlohydrátů a syntézu bílkovin. Obličky regulují množství draslíku ve vašem těle kontrolou vylučování draslíku.

Adekvátní příjem

Potravinářská a výživová komise Lékařského institutu stanovila hladiny příjmu draslíku, u kterých bylo prokázáno, že snižují krevní tlak, snižují citlivost na sůl a minimalizují riziko vzniku ledvinových kamenů. U jedinců starších 14 let je potřeba draslíku 4,7 g za den. Potřeba draslíku se u kojených žen zvyšuje na 5,1 g za den, ale těhotné ženy se nemění. Většina Američanů nedostává dostatek draslíku z jídel, které jedí.

Příčiny nedostatku

Získáte draslík prostřednictvím jídla ve vaší stravě. Když je nadměrný draslík, vaše ledviny ho odstraní jako část moči, aby se udrželo správné elektrolytové a minerální rovnováhy ve vašem těle. Hypokalemie je metabolický stav, který vzniká, když hladiny draslíku v krvi klesají pod normální hodnoty. Mezi nejčastější příčiny hypokalémie patří průjem, zvracení nebo jiné ztráty tělesných tekutin, některé léky, jako jsou antibiotika a diuretika, které zvyšují močení, konzumují potraviny bohaté na sodík, choroby, které ovlivňují schopnost ledviny zadržovat draslík, poruchy příjmu potravy, jako je Anorexie a bulimie, pocení a konzumace velkého množství lékořice nebo použití přípravků, které obsahují sladovnici s kyselinou glycyrrhetinovou.

Symptomy

Malá fluktuace draslíku zpravidla nezpůsobuje příznaky. Značný pokles však může být život ohrožující. Pokud trpíte nedostatkem draslíku, mohou se objevit abnormální srdeční rytmy, búšení srdce, zácpa, rozpad svalových vláken, svalová slabost, únava, závratě a paralýza. Špička se vyznačuje pocit slabosti, nestabilita, slabost a dokonce závratě. Závratě a závratě mohou přerušit vaši schopnost provádět určité činnosti, ale je to zřídka vážný nebo život ohrožující stav.

Slabost a nízký krevní tlak

Ledviny vyžadují draslík spolu s jinými elektrolyty k udržení rovnováhy vody v těle. Pokud existuje nedostatečné množství draslíku, tělo vylučuje nadbytečnou vodu močí. Když tělo ztratí významné množství vody, krevní tlak může klesnout. Naopak, nízký krevní tlak může mít za následek závratě, závratě a dokonce mdloby, zejména při stojícím.

Léčba hypokalémie závisí na její příčině a závažnosti. Mírná hypokalémie může být léčena konzumací diety bohaté na draslík nebo užívání perorálních doplňků draslíku. V závažnějších případech může být potřeba intravenózního draslíku. Abyste zabránili pocitům závratě, konzumujte potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, semena a některé mléčné výrobky. Poraďte se s lékařem, pokud máte podezření, že máte nedostatek draslíku.

Léčba