Jak běžet s artritidou

Běh s artritidou a bolestivým kloubem se zdá být nepředstavitelný, ale šněrování běžecké boty může být přesně to, co potřebujete ke zmírnění bolesti a zvýšení energetické hladiny. Nadace Arthritis Foundation ve skutečnosti doporučuje, aby lidé s artritidou udeřili do rutinního cvičení, a odhalili tak populární mýtus, že běh je pro vaše kolena špatný. Běh s artritidou zahrnuje běh na měkčích površích, silový trénink, flexibilní cvičení a cross-trénink. Vzhledem k tomu, že kilometrový výkon závisí na závažnosti vaší artritidy, poraďte se s lékařem, než začnete trénovat.

Běh na měkčích površích. Beton je přibližně desetkrát tvrdší než asfalt, takže běh na měkčích plochách, jako je tráva, špína, stezky nebo syntetická dráha, snižuje množství stresu a šoku, které se vyskytují na vašem muskuloskeletálním systému a kloubech. Když přecházíte na více odpouštějící povrch, dbejte na svou polohu. Některé měkčí povrchy vyžadují zvýšený rozsah pohybu od nohy a kotníku.

Síla trénuje několik dní v týdnu. Skulptování silných svalů rozptýlí síly kolem kloubů a umožňuje tělu absorbovat větší šok, čímž se sníží bolestivost a tuhost kloubů. Proveďte izotonické i izometrické cvičení. Izotonické cvičení, jako činky, posilují svaly pohybem kloubů, zatímco izometrické cvičení jako prkna a boční můstky posilují svaly bez pohybu kloubů.

Chraňte své klouby a snižte riziko zranění pomocí cvičení s flexibilitou. Nadace Arthritis doporučuje začlenit 15 nepřetržitých minut roztahování a pohybových cvičení, které každým dnem posilují a uvolňují tuhé svaly. Pevné flexibilní cvičení zahrnují Tai Chi a jógu. Tai Chi, původně čínské bojové umění, zejména pomáhá snížit bolest a zranění u lidí s těžkou kolenní osteoartrózou.

Doplňte svůj běh pomocí více křížového tréninku. V dnech, kdy klouby vzplanou, vylepšete aerobní fitness, zvyšujete pohyblivost a posilujete svaly s méně intenzivními aktivitami, jako je plavání, jízda na kole, chůze a jóga. Křížový trénink v dnech, kdy odpočíváte od běhu, zvyšuje váš metabolismus, pomáhá vám zůstat v optimální hmotnosti, snižuje únavu a udržuje vaše srdce zdravé.