Léky, které zvyšují absorpci draslíku

Draslík slouží vitálním funkcím v celém těle, ale velmi málo minerálu by mělo cirkulovat ve vaší krvi. Vysoká hladina draslíku v krvi se nazývá hyperkalemie a hlavní příčinou tohoto onemocnění je onemocnění ledvin. Přesto mnoho dalších faktorů může přispět k rozvoji vysoké hladiny draslíku v těle. Některé léky, včetně běžně předepsaných léků na hypertenzi, mohou způsobit hyperkalemii. Pokud užíváte takové léky, lékař pravděpodobně pravidelně sleduje hladinu draslíku, aby se zabránilo život ohrožujícím účinkům.

Rizika hyperkalemie

Příliš velké množství draslíku v krvi – definované jako 6 mEq / L nebo vyšší – může ovlivnit vaše srdce a neuromuskulární funkce. Může se objevit abnormální srdeční tep, potíže s dýcháním, slabost a ztráta svalové funkce. Hyperkalemie vyžaduje okamžitý lékařský zásah a může být fatální, ve skutečnosti může dojít k zástavě srdce i během léčby. Léčba zahrnuje použití léků a v některých případech dialyzaci. Hospitalizace je důležitá pro neustálé sledování.

Beta blokátory

Beta-blokátory jsou obvykle předepsány k léčbě vysokého krevního tlaku, ale mohou být také účinné při léčbě jiných stavů, včetně migrén. Ale léky, které spadají do této třídy léků, jako je atenelol, mohou způsobit zvýšení hladiny draslíku v krvi, protože beta-blokátory mohou ovlivnit funkci ledvin a zasahovat do pohybu draslíku do buněk, říká dr. Margaret Virginia Commonwealth University Roberson.

Inhibitory ACE

ACE inhibitory se také používají k léčbě hypertenze, avšak tyto léky jsou předepisovány z různých důvodů, včetně cukrovky, srdečních chorob a migrén. Avšak inhibitory ACE, jako je lisinopril a fosinopril, mohou také ovlivnit schopnost ledvin udržet hladiny draslíku v kontrole, když se buňky uvolňují do krve. Článek z srpna 2004, který se objevuje v časopise New England Journal of Medicine, ukázal, že až 38% pacientů z kardiovaskulárních nemocnic hospitalizovaných kvůli hyperkalemii užívá tyto léky. S diabetem nebo s poškozenou funkcí ledvin zvyšuje riziko.

Jiné léky

Užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen, může také zvýšit absorpci draslíku v krvi. To je obzvláště problém, pokud užíváte také inhibitor ACE. Anticoagulantní heparin může také způsobit nadměrný draslík v krvi, ale obvykle se hrají i další faktory, jako jsou problémy s ledvinami. Cyklosporin, lék, který potlačuje imunitní systém, je předepsán, aby zabránil odmítnutí transplantovaných orgánů, ale může zabránit tomu, aby nadbytečný draslík byl odstraněn ledvinami, a tím způsobil zvýšené hladiny v krvi.