Seznam dietních potravin s nízkým obsahem sodíku

Sodík pomáhá Vašemu tělu přenášet nervové impulsy a udržuje zdravou hladinu tekutin a pomáhá svalům relaxovat a kontrastovat. Příliš mnoho sodíku však může zvýšit váš krevní tlak a zhoršit příznaky spojené s ledvinami, játry a srdečními chorobami. Američané konzumují zhruba 3436 miligramů sodíku denně, podle American Heart Association, což je mnohem více než doporučené maximum 1 500 miligramů denně. Naštěstí mnoho zdravých chutných jídel zapadá do stravy s nízkým obsahem sodíku.

Čerstvé ovoce a zelenina dodávají bohaté množství živin, které vaše tělo chrání před infekcí a nemocemi. Čerstvé plody mají vysokou hladinu vody a vlákniny, což podporuje plnost mezi jídlem a zdravou trávicí funkci. Čerstvé ovoce a zelenina a čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy jsou základy stravy s nízkým obsahem sodíku. Zahrnujte různé druhy ovoce a zeleniny do jídla a občerstvení pravidelně za nejširší dietní výhody a zvýšenou chuť. Bobule, třešně, citrusové plody, rajčata, listová zelenina, paprika, růžičková kapusta, brokolice, zelí a zimní squash mají obzvlášť vysoký obsah živin.

Celé zrno si během zpracování uchovalo své cenné živiny, vlákniny a bílkoviny. Výsledkem je vyšší výživový přínos a pozitivnější vliv na hladinu cukru v krvi, chuť k jídlu a energii než rafinované zrní, jako je bílý chléb. Neléčená celá zrna obsahují méně sodíku než potraviny připravené z rafinovaných zrn. Jeden šálek divoké rýže obsahuje například pouhých 5 miligramů sodíku, zatímco instantní slazené ovesné vločky poskytují 253 miligramů. Další potraviny s nízkým obsahem sodíku zahrnují vařený bulgur, hnědou rýži, drcené pšeničné snídaňové cereálie a popcorn popadané vzduchem ochucené přírodními bylinami nebo náhražkou s nízkým obsahem sodíku.

Přírodní maso, jako je hovězí maso, vepřové maso, kuřecí maso a krůtí maso, bez přísad, je bohaté na bílkoviny a živiny, jako je zinek a železo, avšak málo sodíku. Zatímco 3-unce porce hovězího kulatého kola obsahuje 38 miligramů sodíku, jeden šálek kuřecí polévky obsahuje více než 1100 miligramů. Filet opečené ryby má více než 400 miligramů. Vyberte si čerstvé, hubené maso přes zpracované maso pro snížený příjem sodíku. Pro zvýšenou výhodu připravte chudé červené maso a drůbež v přírodním, nízkomodulovém koření. Vyhněte se vysokým tučným červeným masům, jako jsou obědové maso, maso z orgánů a tučné steaky, protože mohou přispět k vysokému krevnímu tlaku a hladině cholesterolu.

Tuky pomáhají tělu absorbovat určité živiny, zlepšují strukturu jídla a podporují pozitivní mozkovou funkci. Zdroje zdravých tuků, jako jsou surové nebo suché pražené ořechy a semena – bez přidané soli – avokádo, olivový olej a repkový olej podporují kardiovaskulární zdraví a obsahují málo sodíku. Jedna unce nesolených mandlí nebo para ořechů neobsahuje prakticky žádný sodík. Jedna unce slaných arašídů má na druhou stranu téměř 200 miligramů. Zahrnujte zdravé tuky do výživných, vyvážených jídel a občerstvení, abyste dosáhli optimálních výhod.

Čerstvé produkty

Celá zrna

Přírodní maso

Zdravé tuky